امروز  یکشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۶  مطابق با 4 جمادي الاول 1439 و 21 January 2018
پیوندها
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 23
  • بازدید دیروز: 123
  • بازدید هفته: 9,554
  • بازدید ماه: 39,233
  • بازدید سال: 1,045,429
  • کل بازدید ها: 2,488,620

عدم اجرای قانون توسط هتلداران و ضرری که شهروندان متحمل می شوند

عدم اجرای قانون توسط هتلداران و ضرری که شهروندان متحمل می شوند
رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهر گفت: طبق قانون نظام صنفی، هتل ها و اماکنی که به صورت مستقیم با مصرف کننده سروکار دارند باید پروانه کسب از اتحادیه مربوطه داشته باشند ولی این قانون در برخی نقاط اجرا نمی شود و دود آن به چشم شهروندان می رود.

ذوالفقار جباری رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهر در گفت و گو با خبرنگار نیزوا، با تاکید بر لزوم رعایت قانون از سوی نهادها و ارگان ها، اظهار کرد: در ماده ۹۱ قانون نظام صنفی، آنهایی که پروانه بهره برداری و تاسیس می گیرند، چه در حوزه کالا و چه در حوزه خدمات، اگر سروکار آنان مستقیما با مصرف کننده باشد باید پروانه کسب بگیرند.

وی افزود: متاسفانه در این خصوص با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشکل داریم چرا که اماکن، هتل ها یا خانه های بومگردی که دارند فعالیت می کنند طبق این قانون باید پروانه کسب از اتحادیه مربوطه بگیرند اما میراث فرهنگی اجازه این کار را به آنها نمی دهد و همان پروانه تاسیس را کافی می داند.

رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهر تصریح کرد: در اجرای ماده ۹۱ قانون نظام صنفی، پروانه کسب را باید از اتحادیه مربوطه دریافت کنند که این امر در استان ها سلیقه ای شده است یعنی در بسیاری از استان ها این قانون اجرا و در برخی استان های دیگر این قانون اجرا نمی شود.

جباری ادامه داد: به طور مثال در مشهد مقدس که درآمد اصلی آن شهر از صنعت هتلداری و گردشگری است، هتل ها هم پروانه تاسیس و هم پروانه کسب دارند به صورتی که در این شهرها و استان های بزرگ قانون اجرا می شود ولی چگونه است که درشهرستان ها و استان های کوچک مثل شهرستان مهدیشهر و استان سمنان این قانون نباید اجرا شود؟

وی به دلایل عدم اجرای قانون در دریافت پروانه کسب، اشاره و بیان کرد: شاید اولین دلیل این باشد که اینها یک بده و بستانی باهم دارند یعنی اداره کل میراث فرهنگی اگر از این هتلداران حمایت نکند آنها مجبور به دریافت جواز کسب و تمکین به قانون می شوند.

رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهر گفت: ما می توانیم براساس قانون، به پلپ کردن این مجموعه هایی که مستقیما با مصرف کننده سروکار دارند ولی جواز کسب ندارند، اقدام کنیم اما ارگان ها نمی گذارند و خواهش می کنند که چنین اقدامی نکنیم.

وی اضافه کرد: هتل ها باید پروانه تاسیس را از سازمان میراث فرهنگی دریافت کنند و پروانه کسب را از اتحادیه مربوطه دریافت کنند که با نداشتن پروانه کسب دیگر در خدمات دهی به مشتری تحت نظارت اصناف قرار نمی گیرند، بنابراین نرخ خود را از جامعه هتل داران می گیرند و همیشه نرخ جامعه هتلداران در سرویس دهی خدمات مخصوصا در رستورانشان ۲۰ الی ۳۰ درصد گرانتر از نرخی است که اتحادیه ها می دهند.

رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهر، افزود: این وسط  دود این بی قانونی و عدم دریافت پروانه کسب به چشم شهروندان می رود و شهروندان ضرر می کنند چرا که وقتی مراسمی در این مکان ها برگزار می کنند هزینه سنگین تری را باید پرداخت نمایند.

جباری با بیان اینکه در مهدیشهر برخی از هتل ها و تالارها پروانه کسب را از اتاق اصناف دریافت کردند ولی برخی از اماکن مشهور همچنان بدون پروانه کسب و با همان پروانه تاسیس به فعالیت مشغول هستند، تصریح کرد: در این خصوص و درخواست اجرای قانون، با فرماندار و دستگاه های ذی ربط مکاتبه کردیم ولی فایده نداشته است.

وی اظهار کرد: الآن هتل ها می توانند در خدمات پذیرش مسافر و مهمان برای اسکان، با همان پروانه تاسیسشان از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خدمات دهند اما در حوزه خدمات رستورانی یا تالار باید پروانه کسب از اتحادیه مربوطه دریافت کنند ولی متاسفانه با همان مجوز هتلداری، فعالیت رستوران و تالار خود را نیز پیش می برند و پول های کلانی به جیب آنان می رود.

منبع خبر : سایت خبری و تحلیلی نیزوا

http://www.neizeva.ir

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی
آب و هوا
مهدیشهر
تاریخ: ۱۱:۳۹ ق.ظ
آفتابی
آفتابی
9°C
فشار کنونی: 1020 mb
رطوبت: 36%
سرعت باد: 4 km/h جنوب
 
احادیث روزانه

قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: اَلتّـاجِرُ الصَّـدُوقُ تَحْتَ ظِلِّ الْعَرْشِ يَوْمَ الْقِيامَةِ.
پيامبر خدا صلي الله عليه و آله فرمود: بـازرگان راستـگو روز قيامت در سايه حمايت خداست.