امروز  یکشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۶  مطابق با 4 جمادي الاول 1439 و 21 January 2018
پیوندها
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 23
  • بازدید دیروز: 123
  • بازدید هفته: 9,554
  • بازدید ماه: 39,233
  • بازدید سال: 1,045,429
  • کل بازدید ها: 2,488,620

روزانه شاهد تعطیلی واحدهای صنفی هستیم

روزانه شاهد تعطیلی واحدهای صنفی هستیم
رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهر گفت: رکود بازار عرصه را برای فعالیت کسبه تنگ کرده و روزانه شاهد تعطیلی واحدهای صنفی هستیم.

ذوالفقار جباری رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهربا اشاره به رکود بازار در گفت و گو با خبرنگار نیزوا، اظهار کرد: هر چند رکود بازار سراسری است اما در شهرهای کوچک با توجه به اینکه سطح درآمد پایین تر است بیشتر نمود دارد.

وی افزود: در سال ۹۵ حدود ۱۰۰ واحد صنفی در شهرستان مهدیشهر تعطیل شدند و در سال ۹۶ نیز حدود ۳۵ واحد صنفی تاکنون تعطیل شده اند.

رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهر تصریح کرد: وقتی هزینه های آب و برق، عوارض، اجاره، مالیات و … واحد صنفی بالا باشد و فروش کم باشد، کاسب نمی تواند درآمد داشته باشد و مجبور می شود واحد صنفی را تعطیل کند و سرمایه اش هم هدر می رود.

جباری با اشاره به هدر رفتن سرمایه در رکود بازار، بیان کرد: دستگاه هایی که در حوزه اصناف وام های اشتغال زایی می دهند، متاسفانه کارشناسی شده نیست و طرف وام را می گیرد و نمی تواند کاسبی کند که هم سرمایه اش هدر می رود و هم بدهی بالا می آورد.

وی با بیان اینکه اگر می خواهیم چراغ واحد صنفی روشن بماند باید از آنان حمایت کنیم، ادامه داد: هر واحد صنفی یک واحد کوچک اقتصادی است که هم دارد خدمات می دهد و هم به شکلی ایجاد اشتغال می کند بدون اینکه برای دولت کوچکترین بار مالی تحمیل کند اما حمایت نمی شود.

رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهر با انتقاد از افزایش فعالیت فروشگاه های زنجیره ای در این شهر، گفت: فروشگاه های زنجیره ای که در شهری کوچک ایجاد می شود باید نیاز سنجی شود که آیا آن شهر ظرفیت چندین فروشگاه زنجیره ای دارد یا نه؟

جباری اضافه کرد: بدون توجه به واحد های صنفی، فروشگاه های زنجیره ای بیش از حد نیاز در مهدیشهر ایجاد شده است، هر چند که اخیرا تبصره ای آمده که از این پس فروشگاه های بزرگ در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر نباید ایجاد شود اما همان فروشگاه هایی هم که پیش از این قانون ایجاد شده، به واحدهای کوچک ضرر وارد کرده است.

وی به دیگر مشکلات اصناف که موجب تعطیلی آنها می شود، اشاره کرد و افزود: پرداخت تسهیلات بانکی به اصناف بسیار سخت است و تسهیلاتی هم که می دهند با درصد بالایی که دارد مقرون به صرفه نیست، از طرفی بسیاری از واحدها در سرمایه در گردش خود مانده اند و سودهی ندارند و دارند ضرر می دهند به همین دلیل بسیاری از واحدها نیمه تعطیل شده اند.

رئیس اتاق اصناف شهرستان مهدیشهر تصریح کرد: در بحث بیمه نیز اصناف مشکل دارند و دولت آنها را بیمه نمی کند. الان در صنوف  دیگر دولت برایشان در بیمه کارهایی کرده و بیمه می شوند ولی اصناف در بیمه هیچ حمایتی نشده اند.

جباری اظهار کرد: مالیات بر ارزش افزوده باعث شده واحدهای صنفی به خصوص طلافروشان تعطیل شوند و بخش از آنها نیز تنها با ظرفیت ۱۰ درصد دارند فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: اگر یک واحد صنفی میانگین روزی ۱۰ گرم فروش داشته در حال حاضر روزی ۱ گرم فروش هم ندارد، هر چند بخشی از این رکود برای این است که مردم قدرت خرید ندارند اما بخشی دیگر با اضافه شدن ۹ درصد مالیات به اصل ارزش طلا باعث شد قیمت تمام شده طلا بالارود و مردم روز به روز قدرت خریدشان پایین تر می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی
آب و هوا
مهدیشهر
تاریخ: ۱۱:۳۸ ق.ظ
آفتابی
آفتابی
9°C
فشار کنونی: 1020 mb
رطوبت: 36%
سرعت باد: 4 km/h جنوب
 
احادیث روزانه

قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: اَلتّـاجِرُ الصَّـدُوقُ تَحْتَ ظِلِّ الْعَرْشِ يَوْمَ الْقِيامَةِ.
پيامبر خدا صلي الله عليه و آله فرمود: بـازرگان راستـگو روز قيامت در سايه حمايت خداست.